neděle 20. listopadu 2011

Pečeníčko

Někdy v roce 2004 jsem si před vánoci koupila přes mou kamarádku domácí pekárničku Eta Siesta. Asi půl roku mi ležela ve skříni, protože jsem vůbec nevěděla na co ji mám. Až po půl roce jsem našla několik málo diskuzí a zakotvila jsem na diskuzi Domácí pekárna. Tehdy nás bylo pár nadšenců pekáren. Nyní jsou pekárničky velmi oblíbené a na těchto stránkách najdete spoustu receptů.
Ale ještě báječnější receptíky a opravdu vychytané najdete na stránkách Pekárnománie.

A já hned přidám receptík a to na karlovarské rohlíky, který jsem dostala od pana Fr. Brusáka.


KARLOVARSKÉ ROHLÍKY

Suroviny:
1 kg pšeničné hladké mouky
50 g droždí
15 g soli
30 g cukru
250 margarínu
30 sušeného mléka
420 ml vody
30 g oleje na potírání (já použila sádlo)

Postup:
Vykynuté těsto propracujeme a umotáme rohlíky. Naskládáme na plech. Rohlíky necháváme rovné nebo stáčíme do tvaru podkovy, okraje několikrát nařízneme. Necháme nakynout pod utěrkou 30 - 40 minut. Pak nakynuté rohlíky mírně zploštíme, potřeme olejem nebo rozpuštěným sádlem a pečeme ve vyhřáté troubě při cca 220°C / 10 - 15 minut.

Tvarování rohlíků:
těsto rozdělíme na stejné kousky a stočíme do malých bochánků. 5 min necháme odpočinout. Pomocí válečku vyválíme elipsovité placky. Levou rukou uchopíme spodní okraj placky a pravou dlaní stáčíme vrchní okraj placky do tvaru rohlíku. Při vinutí rohlíku potahujeme (levou rukou) placku směrem dolů, čímž se placka prodlužuje a rohlík má lepší vinutí. Necháváme rovné nebo stáčíme do tvaru podkovy.

Nejobvyklejší způsob ručního zpracování:
1/3 tekutiny pro zadělání těsta, přidáme droždí, trochu cukru a část mouky. Necháme 30 minut kynout, teplota omládku 30°C. Po nakynutí přidáme zbytek vody a surovin. Tuhost těsta vyrábíme podle sortimentu. Doba zrání 1 - 2hod. Z vyzrálého těsta tvarujeme rohlíky, které dáváme na plech. Pečivo na plechu válečkem mírně přitlačíme a potíráme olejem. Po nakynutí jemně nařízneme. Při pečení dám do trouby hrnek s vodou, aby se vytvořila pára.




HANÁCKÉ PRSTY

Suroviny:
250 ml mléka
1 vejce
500g polohrubé mouky
100g cukru
špetka soli
2 lžičky sušeného nebo 1/2 čerstvého droždí

posypka: 
50g hladké mouky, 50g másla, 50g cukru

Postup:
Zaděláme těsto obvyklým způsobem a necháme kynout. Vykynuté tence vyválíme, silně pomastíme změklým máslem (asi 100g) a 4x přeložíme. Pak těsto opět vyválíme, nakrájíme na čtverce, okraje několikrát nakrojíme, aby se roztřepily, naskládáme na plech a necháme kynout pod utěrkou 30 - 40 minut. Pak potřeme rozšlehaným vejcem, dáme posypku a v dobře vyhřáté troubě upečeme do zlatova.
Ještě teplé sypeme cukrem.



MÁSLOVÝ KOLÁČ

Suroviny:
Těsto:
250 ml mléka
1 vejce
100g změklého másla
75g práškového cukru
strouhaná kůra z jednoho citronu
500g hladké mouky
1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí

náplň:
200g změklého másla
100g práškového cukru
25g loupaných mandlí
růžový likér (lze použít i rum)

Postup:
Vykynuté těsto rozválíme a přeložíme na pomaštěný a moukou vysypaný plech. Do těsta uděláme prstem nebo obráceným koncem kulaté vařečky jamky asi 5 cm od sebe a vložíme do nich kousky másla smíchaného s práškovým cukrem. Posypeme oloupanými, na lupínky nakrájenými mandlemi a práškovým cukrem. Necháme ještě kynout asi 20 minut a potom pečeme ve vyhřáté troubě, na dno které jsme dali nádobu s vodou. Dozlatova upečený koláč pokapeme likérem. Vychladnutý pokrájíme.



PUGLIESE PODLE BRINNY

Suroviny:
500 g hladké pšeničné mouky
300 g míchané mouky - použila jsem pšeničnou chlebovou, pšeničnou žitnou, pšeničnou celozrnnou, a žitnou.
všechno promíchám

asi 550 - 600 ml vody

dále - droždí, cukr, sůl,  pšeničné klíčky, semínka, kmín,
možno sušenou bramborou kaši, nebo směs na bramborák - tak dvě lžíce

Postup:
Nejprve si uděláme kvásek - tzv. biga - zadělejte v předstihu 6 hodin až 3 dnů.
Z uvedeného množství odeberu 200 ml vody a 2x tolik objemově mouky - tj. 400 ml mouky přidám půl lžičky sušeného droždí a ve vhodné nádobce zamíchám dřevěnou vařečkou asi tak 3 minuty. Vznikle hladké těstíčko. Nádobku přikryjeme plastovou folií. po 6 hodinách by kvásek měl zdvojnásobit svůj objem - zamícháme ho a buď hned použijeme, nebo můžeme uložit do chladničky a spotřebovat do 3 dnů.

Druhý den použiji zbytek vody, vsypu zbytek mouky, přidám 2 lžičky sušeného droždí, lžičku cukru, a pak podle chutí - lžíci pšeničných klíčků, nebo taky jsem dala 2 lžíce sušené směsi na bramborák a nechám propracovat v pekárně asi 5 minut a pak teprve dát 2 lžičky soli. Používám program dort - který hned míchá - a po skončení míchání pekárnu vypnu a těsto překládám do mísy s víkem.
Pokud zpracovávám ručně, je třeba to tak 5 minut propracovat a pak přidat sůl a řádně hníst tak 15 minut.
Může se přidat trošku kmínu, nebo semínka jak kdo rád.
Těsto dejte do olejem vytřené mísy, stlačte a navrchu potřete olejem. nechte kynout - mělo by zdvojnásobit svůj objem.

Nakonec se vyklopí těsto, pomačká prsty - aby ale neutekl všechen vzduch, upraví se bochánek - občas můžete poprášit moukou aby se nelepil, a ten jsem dala kynout do ošatky. Může se i použít cedník, do kterého se dá pláténko vysypané moukou - nejlépe kukuřičnou. nechá se kynout - dá se rozehřát trouba, a když je vykynuto tak se překlopí na plech, upraví se a udělají se krátké zářezy a upeče - tak 15 minut to peču na 220 stupních a pak dopékám na těch 170 - mám horkovzdušnou troubu. až má pěknou barvu, tak zkouším špejlí jestli je hotovo.

Na první pohled to vypadá složitě ale výsledek stojí za to.
Doporučuji do trouby dát malý plechový kastrůlek s vodou. Ještě lepší je, když těsně před vložením chleba do trouby vhodíte do kastrůlku kostky ledu.

Z uvedeného množství byl chléb o hmotnosti 1,30 kg

ÚPLNĚ OBYČEJNÝ CHLEBÍK


Suroviny:
500 g hladké mouky
2 kávové lžičky soli
1 kávová lžička octu
1 uvařený brambor - rozmačkat
1/2 kostky droždí
1 lžíce oleje
300 - 350 ml vody


Postup:
Do mísy dám všechny sypké suroviny, přidám brambor, vlažnou vodu a droždí - nechám vykynout droždí, pak přidám ocet a olej. Vařečkou vypracuju těsto - a nechám vykynout, znovu promísím, nechám kynout a znovu promíchám. Pak vložím do formy a nechám vykynout (dělala jsem v nádobě UP od Tupperware. Peču v předehřáté troubě na 200 stupňů cca 20 minut a pak ještě na 170 tak 40 minut. Špejlí vyzkouším zda je chlebík upečený - těsto se nelepí.
Při použití menšího množství vody 300 ml - nemusíme používat formu - těsto po dvojím kynutí vytvarujeme a přendáme na plech a necháme nakynout - no a pak upečeme. Během pečení občas pokropím vodou. Po upečení zlehoučka potřu slanou vodou.

4 komentáře:

  1. Ahoj. Z diskuse pekárny si tě pamatuji už tam moc nechodím, peču to stejné. Vyzkouším ty rohlíky. Na vaření mne neužije, ale pečení mne baví. J.

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za recepty, zase mám co zkoušet :). M.

    OdpovědětVymazat
  3. Jíťo,super, maslový koláčik je výborný.Osma

    OdpovědětVymazat
  4. Martičko, jenom co upeču tak pěkně máslový koláč jako ty, tak tu taky přidám fotečku :)

    OdpovědětVymazat